Sanal POS (VPOS)

POS işlemlerinin kart bilgileri girilerek internet aracılığı ile elektronik ortamda fiziki bir POS kullanılmadan yapılabilmesini sağlayan bir uygulamadır. VPOS (Sanal POS), satıcının sattığı mal ve hizmetin bedelini teslim esnasında almasının mümkün olmadığı hallerde, satıcıya mal ve hizmet bedelini kredi kartıyla tahsil, alıcıya ise ödeme imkanı sunmak için bulunmuş yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntem internet üzerinden talimat vermek suretiyle bir mal ya da hizmetin alınmasını mümkün hale getiren bir yazılımı ifade etmektedir.

VakıfBank Sanal Pos’un Özellikleri

 • Türkçe arayüz
 • Güvenlik kodu kontrolü yapabilme
 • Yurt dışı kartlarla yapılan işlemleri tahsilat imkanı
 • Satış ve diğer işlemleri kontrol edebilme
 • Günlük olarak, toplam ve detaylı satış listelerini görebilme
 • Mağaza programıyla entegre olarak onay, iade ve iptal işlemleri için ilgili arayüze bağlanmadan doğrudan mağaza programı üzerinden yapabilme.
Alternate Text
Geliştirmesi ve güvenliği VakıfBank tarafından sağlanan, ortak kullanım için tasarlanmış ödeme sayfasıdır. Online satış işlemlerinin Bankamız güvencesiyle gerçekleştirilmesini sağlar. E-ticaret'in ödeme sayfasını kendi tarafında barındırmak istemeyen veya teknik imkanların yetersizliği vb. sebeplerle kendi ödeme sayfasını hazırlayamayan firmalara tavsiye edilen üründür. Ortak Ödeme Sayfası kullanımda SSL seltifikası gerekmediği için müşteri maliyeti daha azdır. Bu sayfa aracılığıyla satın alınan ürün veya hizmetle ilgili olarak Bankamız herhangi bir taahhütte bulunmayıp bu husustaki tüm işlemler üye işyerimizin sorumluluğunda olacaktır.
Müşterilerinden kredi kartı ile düzenli ödeme talimatı alan veya çok sayıda Mail Order işlemini bir seferde gerçekleştirmek isteyen üye işyerlerimiz için Bankamız tarafından geliştirilen Sanal POS uygulamasıdır. Tekrarlı Tahsilat Sistemi, toplu provizyon şeklinde de kullanılabilmektedir. Yani birden fazla kredi kartından aynı anda tahsilat olanağı da sağlamaktadır.

Tekrarlı Tahsilat Sisteminden (TTS 7/24) Kimler Yararlanabilir?

Sanal POS başvurusu uygun görülen ve aşağıda sıralanan faaliyetlerde hizmet veren firmalar, bu uygulamamızdan faydalanabilir.
 • Abonelik hizmeti sunan şirketler,
 • Dershaneler, özel okullar, kolejler,
 • Apartman/site yönetimleri,
 • Dernek, vakıf, oda, birlik gibi üyelik aidatı alan kurumlar,
 • Sigorta acenteleri,
 • Servis firmaları,

Sanal POS Toplu Provizyon ve Tekrarlı Tahsilat Sistemi (TTS 7/24) Nasıl Çalışmaktadır?

 • Üye işyeri tarafında herhangi bir yazılım veya kuruluma gerek yoktur.
 • Üye işyeri kullanıcısının TTS 7/24’e bir defaya mahsus kaydettiği müşteri ve müşteriye ait kart bilgilerinden toplu veya düzenli tahsilat işlemi yapılabilmektedir.
 • Üye işyeri tarafından tanımlanan tahsilat planına göre günü gelen tahsilatlar, TTS 7/24 tarafından otomatik olarak provizyona çıkacaktır.
 • Üye işyeri gerçekleştireceği işleme ait detaylı açıklama ve raporları, Tekrarlı Tahsilat Sistemi üzerinden alabilmektedir.
 • TTS 7/24, provizyon işlemi başarısız olan kartlar için bir sonraki talimata kadar her gün otomatik olarak provizyon almaya çalışmaktadır.
 • Üye işyeri TTS 7/24 üzerinden girdiği tüm talimatlarını statü (başarılı, başarısız, beklemede), müşteri, tarih gibi değişik kriterler bazında raporlayabilmektedir.
 • Başarılı gerçekleşen tahsilatların iptal/iade işlemleri, TTS 7/24 üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.
 • Üye işyeri tanımladığı talimatın taksit tutarlarını yönetim paneli üzerinden güncelleyebilmektedir.
 • Üye işyeri, TTS 7/24 içinde yer alan excel formatındaki şablon dokümanı kullanarak toplu talimat yüklemesi yapabilmektedir. Bu talimatlar, şablon dokümanda belirtilen gün ve saatte otomatik olarak gerçekleştirilebilmektedir.
 • TTS 7/24 “Yönetim Paneli” üzerinden alınan tüm raporlar excele aktarılabilmektedir.
 • Sisteme kaydedilen talimatlar, “Yönetim Paneli” üzerinden güncellenebilmekte veya iptal edilebilmektedir.
 • Dileyen üye işyerleri, kendi web sitesini, TTS 7/24 ile entegre ederek tekrarlı ödeme talimatlarını kendi internet sitesi üzerinden de alabilecektir (TTS 7/24’ün entegrasyon için API desteği bulunmaktadır).
İnternet üzerinden yapılan işlemleri daha güvenli hale getirmek için Visa ve MasterCard tarafından geliştirilen ve genel adıyla 3D Secure olarak bilinen uygulama, VakıfBank tarafından 2007 yılında Güvenli Elektronik Ticaret (GET 7/24) adıyla üye işyerlerinin hizmetine sunulmuştur. GET 7/24, Sanal alışveriş işlemlerinin güvenliğinin arttırılması için geliştirilen en gelişmiş sistem olup, sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir. 3D Secure, internet üzerinden kredi kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinde kart sahibinin şifre ile doğrulanarak alışverişin güvenli bir şekilde yapılmasına olanak sağlar. Bu sayede kart bilgilerinin yetkisiz kişiler tarafından kullanılması engellenmektedir. Internet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı veya banka kartı bilgilerinin herhangi bir kişinin eline geçmesi durumunda, kart hamilinden habersiz olarak işlem yapılabilir. Bu durum ise itirazlı işlemlere sebep olabilir. Bankamız Sanal POS uygulamasını kullanan veya kullanacak olan üye işyerlerimiz ve kart sahipleri olası sahtekârlıklara karşı güvence altına alınmış olacaktır.

Üye İşyeri 3D secure uygulamamızdan nasıl faydalanabilir?

Üye işyerimiz üye işyeri numarasının ve 3D secure uygulamasına dahil olma talebinin yer aldığı bir e-postayı vpos724@vakifbank.com.tr adresine göndermesi halinde, tanımlamalar yapılarak üye işyerimize dönüş yapılmaktadır. Üye işyerimiz gönderilen cevaba göre 3D secure uygulamasını Sanal POS sistemine entegre etmelidir.

3D Secure Neden Güvenlidir?

3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Böylelikle, yetkisiz kişilerin kartlarının internet ortamında kullanılması engellenmektedir.

3D Secure'un Üye İşyerimiz için avantajları:

 • Üye işyeri'nin satışların artmasını sağlar.
 • Kart hamilinin harcama itirazlarını düşürür.
 • Sanal alışverişte güvenli satış sistemi ile müşteri güvenini artırır.
 • Dolandırıcılığın önüne geçer.
 • Üye İşyeri mevcut sistemine kolaylıkla entegre olur.


BKM Express, Bankalararası Kart Merkezi “BKM”, Bankalar ve E-Ticaret dünyasının önde gelen firmalarıyla birlikte geliştirilen, kart sahiplerinin tüm kartlarını dijital bir cüzdan içinde toplayan bir ödeme sistemidir. Kart bilgilerini işyerleriyle paylaşmadan alışveriş imkanı sunar, internet üzerinden yapılan alışverişin süresini kısaltır, kullanıcıyı daha da hızlı ve kolay işlem yapabilme fırsatı yaratır.

BKM Express uygulamasına üye olunması ve kart tanımlanması express hizmetinden faydalanmak için yeterlidir. BKM Express, tüm kredi kartlarını, banka kartlarını ve ön ödemeli kartlarını tek bir cüzdanda bir araya getirme, tek bir merkezden kontrol etme, bilgilerini güvenli bir ortamda saklama imkanı vermektedir. BKM Express kart tanımlama esnasında, kart bilgilerinin tümünü almamaktadır. Sadece kart numarasının ilk 6 ve son 4 rakamı ile güvenlik kodunun (CVV/CVV2) girilmesi yeterlidir.

Detaylı Bilgi için http://bkmexpress.com.tr